Základem šatníku gentlemana je košile s dlouhým rukávem

Základem šatníku gentlemana je košile s dlouhým rukávem

Mezi nejdůležitější části pánského šatníku patří bezpochyby košile s dlouhým rukávem. Dávno jsou pryč doby, kdy se na tento oděv pohlíželo skrze prsty. Současný trh nabízí velmi široký sortiment materiálů, barev a vzorů pro formální společenská setkání, ale i pro volnočasové aktivity. Při výběru košile bychom se měli držet jistých pravidel.

Velikost košile určuje především obvod krku

Přestože mnohé oděvní řetězce a internetové obchody rozdělují pánské košile na velikosti podle písmen (S, M, L a dále), správné značení košile je velikost odvozená od obvodu krku. Přibližně dva centimetry nad klíčními kostmi se nachází to správné místo, kde je obvod krku vhodné měřit. Podle něj poté velikost košile vybíráme. Pokud například naměříme obvod krku přesně čtyřicet centimetrů, volíme velikost čtyřicet. Odborný prodavač by nám s výběrem měl nejen poradit, ale měl by samotnou velikost také umět rozpoznat.

Pamatujme na to, že bychom si neměli vybírat košili, která nás při zapnutí všech knoflíčků škrtí. Zároveň není dobrou volbou koupě košile, která u krku odstává. Na formální události volíme velikost košile přesně tak, aby nám seděla. Pokud košili chceme použít na volnočasové aktivity, lze zvolit košili i o jednu velikost větší.

Volba správného střihu

Každý muž je svým způsobem unikátní. Někdo je spíše vyšší a štíhlé postavy, jiný má postavu menší a širší. Na základě těchto faktorů následně volíme i samotný střih košile. Ten se zpravidla rozděluje na dva druhy. Je to střih slim fit a regular fit.

Jak už samotné anglické názvy napovídají, střihy jasně kopírují naše tělo nebo mu naopak dávají volnost. Střih slim fit je moderní a stále více používaný vypasovaný střih. Košile je v oblasti boků užší než v oblasti ramen a dává vyniknout našemu tělu. Takový střih se hodí především pro štíhlé muže, kteří nepotřebují zakrýt tělesné nedostatky. Je to velmi moderní střih, který najdeme jak u košil do společenského oděvu, tak u modelů určených pro volný čas.

Regular fit je klasický střih, který známe již od počátku výroby košil. Taková košile je velmi pohodlná a především se hodí pro všechny, kteří by rádi zakryli nějaký tělesný nedostatek nebo mají rádi pohodlnou volnou košili. Košile je téměř stejně široká v oblasti ramen i boků, nemívá žádné prostřihy a hodí se do společenského oděvu. Je to již velmi tradiční, přesto stále oblíbený střih.

Délka rukávů

Aby košile vypadala přirozeně a dokonale, je nutné se zaměřit i na délku rukávů. Kolem výběru existuje mnoho polopravd a mýtů. Přitom platí jedno velmi jednoduché pravidlo. Košili si oblékneme, zapneme všechny knoflíčky a postavíme se rovně. Pokud ruce upažíme podél těla, rukávy by měly končit přibližně jeden a půl centimetru nad zápěstím. Pokud nám samotný střih i velikost košile sedí, pouze rukávy jsou dlouhé nebo krátké, ptejte se po zkrácené nebo naopak prodloužené verzi.

Důležitý je i samotný materiál

Košile je oděv, který často nosíme po celý den a to i ve stresových situacích. U košile s dlouhým rukávem je pak správná volba materiálů ještě důležitější, než u krátké varianty. Samotný výběr naštěstí není nijak složitý, protože prodejci nabízí nejčastěji tři druhy materiálů. Košile ze syntetických látek, přírodních vláken nebo kombinaci obojího.

Košile ze syntetických, tedy umělých vláken, se hodí především pro volnočasové aktivity. Často jde o zdobené a dekorované košile, materiál je příjemný, ale většinou je lesklý a nehodí se pro formální aktivity. Mohou to být i košile určené pro speciální aktivity, jako je sport. Přírodní vlákna jsou pak nejlepší volbou především na společenské akce. Kvalitní košile z přírodních vláken je pohodlná, dokáže odvést vlhkost a drží si tvar i barvu. Kombinace syntetiky a přírodních látek nese pozitiva především v jisté univerzálnosti a kombinaci výhod obou materiálů. Vyvarujme se však levným modelům, kde se přírodní vlákna nahrazují syntetickými a košile jsou při delším nošení velmi nepohodlné.