Výběr pánských hodinek dle typu společenské události

Výběr pánských hodinek dle typu společenské události

Moderní muž nepotřebuje hodinky pouze k tomu, aby si zjistil aktuální čas. Díky současným technologiím se stačí podívat na mobilní telefon a zjistíme toho mnohem více. To ovšem není důvod, aby se pánské hodinky dostaly do ústraní. Naopak je to velmi žádaný módní doplněk, který snadno vyzdvihne a podtrhne dobře zvolený outfit.

Účel, za jakým hodinky budeme nosit

Výběr pánských hodinek by měl být ovlivněn několika faktory, podle kterých si správný model vybereme. Tím nejzákladnějším je samozřejmě účel, za jakým budeme vybraný typ nosit. Pokud přemýšlíme o hodinkách do zaměstnání, určitě bychom měli vynechat sportovní nebo volnočasové modely. Na základě toho samozřejmě volíme nejen vzhled samotných hodinek, ale zohledňujeme i vybrané materiály, velikost a cenu.

Typy ciferníků hodinek

Moderní pánské hodinky mohou mít jak klasický analogový ciferník, tak moderní binární ciferník s kódem nebo dvojkovou soustavou. Obecně se dělí typy ciferníků na několik druhů. Analogový ciferník je klasický a nejstarší. Zobrazení času a data je zajištěno pomocí ručiček – hodinová, minutová a sekundová. Protipólem je ciferník digitální. Hodinky nemají žádné ručičky a čas a další funkce se označují číslicemi na displeji formou digitálního výstupu.

Mezi nejmodernější typy hodinek patří ty s binárním ciferníkem. Po sečtení hodnot binárního kódu například v dvojkové soustavě zjistíme aktuální čas i datum. Posledním typem je ciferník kombinovaný. Zobrazení času a data může být v kombinaci analogu (ručiček) a digitálního výstupu.

Hodinky mají různá skla

Každý gentleman může mít o svých nových hodinkách jinou představu. Zatímco někomu stačí hodinky jen na denní nošení, jiný v nich bude chtít plavat, jezdit na kole a běhat. Na základě toho volíme i správný typ skla, který hodinky chrání. Antireflexní sklo je obyčejné sklíčko, které je ošetřeno proti odleskům na přímém světle. Sférické sklo označuje vypouklost čočky, která by měla umožnit lepší čitelnost hodnot na ciferníku. Minerální sklo, hardlex nebo safírové sklo jsou sklíčka z nejodolnějších materiálů, které by měly zaručit vyšší odolnost proti poškrábání a poškození. Neznamená to však, že se nedají poškrábat nebo nemohou prasknout.

Vodotěsnost a prachuvzdornost

Mnoho mužů si vybírá hodinky vodotěsné, případně mají i požadavek na zvýšenou odolnost vůči prachu. Je dobré se informovat o tom, zda jsou hodinky opravdu vodotěsné a prachuvzdorné nebo pouze voděodolné. Nápis „water resistence“ často informuje pouze o tom, že hodinky snesou déšť nebo lehký zásah vodou. A to se může týkat levných i drahých modelů a odolnost vůči prachu nemusí být zajištěna vůbec.

Vodotěsné hodinky by měly mít na ciferníku označení, kolik atmosfér nebo barů vlastně ciferník vydrží. Například označení 5 ATM/5 BAR nás informuje o tom, že hodinky jsou vodotěsné do hloubky 50 metrů, ale stále u nich není doporučené plavání nebo koupání a nepočítá se ani se zvýšenou prašností.

Typy napájení

Ať je dnešní doba sebevyspělejší, stále na trhu najdeme klasické natahovací hodinové strojky. Má to své výhody. Nejsme vázáni na baterii, hodinky jsou přesné a mechanické strojky mají velké kouzlo a autentičnost. V současné době trh nabízí především akumulátorové (quartzové), ale obliba mechanických strojků je opět na vzestupu. Zatímco quartzové hodinky využívají energii baterie nebo baterie dobíjené solárním či jiným způsobem, mechanické hodinky využívají energii péra. Nevýhodou je ale nutnost pravidelného natahování.

Hodinky podle vzhledu a funkce

Pánské hodinky jsou velmi široké módní odvětví. Mohli bychom se věnovat velikosti, materiálovému provedení, ale například i funkcím. S příchodem moderních technologií se objevil pojem „chytré hodinky“. Jde o hodinky s vlastním displejem, procesorem, často jsou ovladatelné dotykem a lze je spárovat s mobilním telefonem a využívat rozšířené možnosti komunikace.

Sortiment je velmi široký. Při správném výběru je vhodné se orientovat na vzhled, velikost a provedení. Ke společenskému oděvu se jistě hodí kovové provedení, kožené pásky a decentní velikost. Naopak sportovní hodinky k obleku nikdy nepatří. Hodinky jsou významným detailem, který může vylepšit nebo naopak zhoršit celkový outfit muže. Proto je nutno správnému výběru věnovat dostatek energie a času.