Pánské svetry lze nosit v kterémkoli ročním období

Pánské svetry lze nosit v kterémkoli ročním období

Kdo by si myslel, že svetry jsou pouze zimní záležitostí, ten je na velkém omylu. Svetry lze nosit v průběhu celého roku, jen je třeba vybrat si ten správný materiál. Právě materiál určí, v jakém období se bude svetr nosit. I v letních měsících se totiž může objevit chladnější počasí, ve kterém zahřeje právě svetr. Také při večerních posezeních s přáteli v letní zahrádce restaurace se svetr báječně hodí, protože v tričku s krátkým rukávem již může být chladno. Nejtypičtějším materiálem pro léto je bavlna. Je velmi příjemná při nošení na holé tělo, vzdušná a prodyšná. Samozřejmě, že lze pod tyto svetry oblékat i další vrstvy, dokud není oděv dostatečně hřejivý nebo je lze nosit namísto bundy či mikiny.

Materiály používané při jejich výrobě mají různou hřejivost

V chladnějších podzimních či jarních dnech je možno prostřídat bavlněné svetry se svetry akrylovými. Akryl je syntetickou surovinou, pro kterou je typická její odolnost. Pánské svetry upletené z akrylu jsou tedy odolné proti opotřebení, snesou i méně šetrné zacházení a příliš se nemačkají. Výhodou je i jejich snadná údržba. Protože se jedná o syntetický materiál, drží tvar a jen tak snadno se nevytahají. Lze je prát v automatické pračce, ale ždímat raději s minimálním počtem otáček. Každopádně je vždy důležité podívat se, jaký způsob péče doporučuje výrobce na přiložené etiketě. Akryl je materiál, který dokáže zahřát, ale samozřejmě ne tolik jako vlna či kašmír. Dále je poměrně málo prodyšný, proto se v něm muž při větší fyzické aktivitě více zpotí.

Kvalitní péčí o svetr prodloužíte jeho životnost

Pro zimní období jsou typické hřejivé pánské svetry pletené z vlněných přízí. Se stoprocentním podílem vlněné příze ve svetru se však setkáme minimálně. Obvykle je částečně nahrazována syntetickými složkami, které mohou jednak snížit výrobní cenu svetru nebo lze díky jejich použití docílit jiných vlastností úpletu. Svetry vyrobené z přírodních surovin, jako je ovčí vlna, merino vlna, mohér nebo kašmír jsou velmi hřejivé. Žádný synteticky vyrobený materiál jejich vlastnosti nenahradí, svetry vyrobené z vlny jsou navíc velmi prodyšné.

I přírodní materiály mají svoje nevýhody

Jasnou nevýhodou vlněných svetrů je jejich náročnější údržba. Jedná se o materiál, který velmi citlivě reaguje na prudké změny teplot a snadno zplstnatí nebo se srazí. Tyto luxusní pánské svetry je doporučeno prát pouze v ruce ve vlažné vodě a při praní použít prostředek pro praní jemného prádla. Aby se nevytahaly a nezměnily svůj tvar, je dobré sušit vlněné svetry na čisté savé podložce ve vodorovné poloze mimo sluneční paprsky. Vlněné nebo kašmírové svetry jsou sice náročnější na údržbu, zato při správné péči vydrží mnoho let vizuálně pěkné a udrží si svoji hřejivost.