Sportovní saka jsou nejen moderní, ale rovněž velmi pohodlná

Pánská sportovní saka jako elegantní a trendová záležitost

Je velká škoda, že mnoho mužů obléká sako pouze při velmi slavnostních událostech. Vždyť saka mohou nosit nejen při návštěvě divadla, na plese, firemním či maturitním večírku, svatbě nebo pohřbu. Najde se celá řada situací, při kterých by bylo právě sako tím ideálním oděvem. Nehledě na to, že pro ženy je muž v saku vždy přitažlivější. Přitom se nemusí vždy nutně jednat o sako společenské, protože muži vypadají velmi elegantně i ve sportovním saku, které módní návrháři vytvořili pro ryze neformální příležitosti. Vyrazit v něm lze do kina i divadla, kde je běžné chodit na představení v neformálním oděvu, na rande, do restaurace na setkání s přáteli, na koncert či běžnou procházku. Pánská sportovní saka se od těch společenských liší především moderním originálním střihem, barevnými detaily a také materiálem, ze kterého jsou ušita.

Rozdíly jsou především v materiálech

Klasická společenská pánská saka bývají nejčastěji ušita z látek s vysokým podílem vlny. Nejčastější příměsí vlny jsou hedvábí nebo viskóza, což je název pro syntetické hedvábí, mohér nebo kašmír. Vlna má velmi specifické vlastnosti. V zimě dokáže příjemně zahřát, v létě naopak chladí a je velmi prodyšná, proto se muž v saku tolik nezpotí. Stejné vlastnosti má i kašmír, který dokáže látce dodat více jemnosti. Pokud je ovšem jeho podíl v látce vyšší, může být sako náchylnější na opotřebení, hlavně v místech, kde dochází k většímu tření látky. Díky hedvábí má látka vyšší lesk a nejen to, hedvábí má totožné vlastnosti jako vlna, tedy v zimě hřeje a v létě chladí. Muži, kteří často cestují, ocení sako s vyšším podílem mohéru. Ten zvyšuje jeho odolnost proti opotřebení a sako se tolik nemačká.

Polyesteru se nebojte, ale pozor na výši jeho podílu v látce

Sportovní saka se šijí spíše z bavlněných látek, jejichž součástí může být také příměs polyesteru. Polyester zvyšuje odolnost látky a snižuje její mačkavost. Polyesteru by ale v látce nemělo být obsaženo příliš mnoho, protože ta pak ztrácí svoji prodyšnost a v létě se v saku muži více potí. Ideální podíl polyesteru je do dvaceti procent. Bavlněná saka jsou pevnější, ale ne tak jemná, jako saka vlněná. V tom je ovšem kouzlo elegantní sportovní módy.

K saku je vhodná košile

Sako se nejčastěji kombinuje s košilí, ale ve volnočasové módě se stává velmi populární kombinace také s jednobarevným tričkem. Pánské košile však dodávají outfitu punc elegance a celkový look je na vyšší úrovni než při jednoduché kombinaci saka s tričkem. Košile lze nosit současně s kravatou nebo bez kravaty pouze s rozhalenkou. Moderní i společenské sako skvěle doplní společenské kalhoty, sportovní sako zase jeansy. Sladit je třeba také obuv a opasek. Ke společenským kalhotám budou nejvhodnější uzavřené šněrovací kožené boty nebo mokasíny barvy, která se lépe hodí k barvě saka a kožený opasek v barvě bot. Ke sportovnímu saku lze nosit i sportovní boty a látkové opasky. Jak je vidět, sako mohou muži oblékat při mnoha příležitostech a dávno již není podceňovaným prvkem outfitu.