Díky kvalitnímu kabátu získáte elegantní look i v chladném počasí

Díky kvalitnímu kabátu získáte elegantní look i v chladném počasí

Říká se, že každý správný muž má v šatníku minimálně jeden kabát. Jde totiž o velmi univerzální oděv, který lze používat pro denní nošení a v chladných dnech se zároveň jedná o nedílnou součást společenského obleku. Abychom si vybrali ten nejvhodnější model, vyplatí se dodržovat některá pravidla a doporučení.

Jaké jsou druhy kabátů?

Obchody nabízí mnoho druhů pánských kabátů, laik by si mohl myslet, že rozdíl je pouze v ceně. Není tomu tak, protože i tento druh oblečení se náležitě rozděluje. Kabáty je možno rozlišovat podle střihu a podle délky.

Zaměříme-li se na samotný střih, najdeme dva základní druhy - kabát střihu regular fit a slim fit. První druh kabátu je celkem klasický střih, na který jsme v podstatě zvyklí již po dobu několika desítek let. Kabát je přibližně stejně široký v oblasti ramen i pasu. Takový střih nezvýrazňuje kontury našeho těla a perfektně se hodí například pro muže, kteří by rádi zakryli nějaký tělesný nedostatek.

Velmi oblíbeným se stal střih slim fit. Často se objevuje i u jiných druhů oblečení (košile, kalhoty nebo trika). Pánské kabáty ve střihu slim fit jsou nejen stylové, ale rovněž výborně zvýrazní tvar našeho těla. Nejčastěji jsou vypasované v oblasti boků a břicha. Ramena jsou širší než oblast pasu.

Další důležité rozdělení je na základě délky kabátu. Na trhu najdeme 3 druhy kabátů - krátký střih, střední střih a dlouhý střih.

Jak vybrat vhodný kabát?

Samotný výběr tohoto oblíbeného oděvu by měl být jasně definován a měli bychom mít jasno, kam kabát hodláme nosit. Podle toho volíme i střih nebo délku kabátu. Krátký kabát se hodí pro každodenní nošení. Často jsou to vysoce módní kousky, pod které se nosí triko nebo košile. Pod krátký kabát nikdy nenosíme sako. Délka krátkého kabátu končí v úrovni stehen.

Středně dlouhý kabát končí v oblasti kolen a jeho délka není striktně definována. Takový kabát je vhodný pro každodenní nošení, ale při vhodné volbě konkrétního modelu jej lze hravě použít i pro společensky významné události. Pod takovým kabátem je možné nosit sako, pamatujme ale, že by nikdy nemělo přesahovat délku kabátu.

Dlouhý kabát volíme především pro nošení na významné nebo jinak společensky důležité akce. Je ideální pro zakrytí saka nebo fraku a nabízí i dostatečný tepelný komfort. Dlouhý kabát je velmi vhodný i pro nošení v chladných měsících, protože zakryje podstatnou část těla včetně nohou.

Materiál je záruka pohodlnosti

Přestože si lze vybrat správný střih nebo délku kabátu, snadno se lze dostat do nepříjemné situace nevhodnou volbou materiálu. Mějme na paměti, že i kabáty se vyrábí z několika druhů látek. Rozdělme si je na čistě syntetické materiály, přírodní materiály a na kombinaci obojího. Ty nejlevnější modely jsou vyrobeny ze syntetických materiálů nebo s malou příměsí přírodních vláken, kde nejčastěji jde o bavlnu. Takové kabáty nemusí být vůbec špatné. Jejich předností je stálost a dlouhá životnost. Předností bývá i široká paleta barev nebo různých ozdobných prvků. Syntetická vlákna ale nejsou příliš komfortní pro delší nošení. Takové kabáty nemají dobré izolační schopnosti a nehodí se pro nošení v chladných dnech. Naopak výhodou může být nepromokavost.

Mezi nejoblíbenější materiály patří přírodní vlákna. Často jde o již zmíněnou bavlnu, různé druhy vlny nebo i příměs vzácnějších a dražších látek. Klasickým zástupcem je pak tzv. flauš, což je kombinace přírodních a částečně syntetických vláken. Při vhodném poměru vláken se jedná o jeden z nejpohodlnějších materiálů.

Přírodní vlákna jsou ideální jak pro svůj vzhled, tak především pro své tepelné vlastnosti. Kabát s příměsí vlny je základem pro studené zimní měsíce a při jeho výběru je velmi důležité sledovat především obsah vlněných vláken. Jistou nevýhodou může být náročnější údržba.

Vyvarujte se těmto chybám!

Tak jako výběr kabátu má svá pravidla, tak i jeho nošení se neobejde bez jistých doporučení. Nekupujte si zbytečně velký kabát, měl by vám sedět především v ramenou a rukávy by měly končit v oblasti zápěstí. Budete-li pod kabát nosit společenský oblek, vyzkoušejte si jej přímo na něj. Kabát by nikdy nemělo přesahovat oblečení, které máme pod ním. V neposlední řadě kabát šetrně udržujte. Nikdy jej neperte, patří vždy do čistírny!